Beatyfikacja Rodziny Ulmów

Rodzina Ulmów, która 10 września 2023r. zostanie beatyfikowana, stanowi niezwykłe świadectwo odwagi, miłosierdzia i poświęcenia. W czasie II wojny światowej, kiedy okrucieństwo nazistowskiego reżimu osiągnęło swoje szczyty, ta polska rodzina podjęła niezwykłe działania, by ratować Żydów przed zagładą.

W Markowej, małej miejscowości na południowo-wschodniej Polsce, Wiktoria i Józef Ulmowie wraz z ich sześciorgiem dzieci stworzyli schronienie dla kilku żydowskich rodzin. Pomimo ogromnego ryzyka, jakie towarzyszyło ukrywaniu Żydów, Rodzina Ulmów nie zawahała się podjąć tego trudnego zadania. Przez długi czas udzielali schronienia swoim żydowskim sąsiadom, zapewniając im bezpieczeństwo i nadzieję w czasie największego niebezpieczeństwa.

Niestety, ich bohaterskie czyny zostały zdradzone, a niemieccy żołnierze odkryli ukrywających się Żydów. Pomimo tortur i przesłuchań, Rodzina Ulmów nie wydała swoich podopiecznych. Wszyscy członkowie rodziny, wraz z ukrywanymi Żydami, zostali zamordowani przez nazistów.

Historia Rodziny Ulmów jest głęboko poruszającym przykładem odwagi i poświęcenia. Ich heroiczne czyny, mimo tragicznego zakończenia, stanowią inspirację dla nas wszystkich. Przez swoje działania, Rodzina Ulmów pokazała, że wartość każdego ludzkiego życia jest niezmiernie ważna i że niezależnie od przeciwności losu powinniśmy dążyć do dobra i sprawiedliwości.

Beatyfikacja Rodziny Ulmów jest uznaniem ich męczeńskiej śmierci i świadectwem ich świętości. To moment, w którym Kościół katolicki wskazuje na nich jako wzór chrześcijańskiej odwagi i miłości bliźniego.

Dzięki beatyfikacji Rodziny Ulmów mamy okazję, aby poznać ich historię, oddać hołd ich pamięci i czerpać inspirację z ich przykładu. Ich odwaga i miłosierdzie przypominają nam o naszym wspólnym obowiązku do walki z niesprawiedliwością i obrony godności każdej osoby.

W dniu beatyfikacji Rodziny Ulmów, oddajmy hołd ich pamięci i zachowajmy ich dziedzictwo, kontynuując ich dzieło miłości, współczucia i sprawiedliwości w naszych własnych życiach. Niech ich świadectwo będzie dla nas wszystkich inspiracją i przypomnieniem, że każdy z nas ma moc wpływu na świat poprzez swoje czyny i postawy.

Więcej o historii Rodziny Ulmów w Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej oraz stronie internetowej: https://muzeumulmow.pl/pl/

Parafia Św. Bartłomieja Apostoła w Paprotni

08-107 Paprotnia
ul. Jana Pawła II 3