parafia paprotnia

Zabytki

  • Dzwonnica, wzmiankowana w 1816 r., remontowana w 1835, 1842 i 1858 r. Podczas odbudowy kościoła została kapitalnie odrestaurowana bądź też wybudowano nową o podobnych rozmiarach. W 1930 r. kosztem parafian ufundowano duży dzwon. Oba dzwony zostały skonfiskowane przez wojsko niemieckie podczas drugiej wojny światowej. Te obecnie istniejące konsekrował w 1956 r. biskup siedlecki Ignacy Świrski.
  • Ołtarz główny, eklektyczny o cechach neogotyckich, pocz. XX w. z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej w metalowej sukience, zasłaniany obrazem św. Bartłomieja Ap. z 1943 r.
  • Obraz Świętej Rodziny, barokowy, szkoła włoska XVII w., olej na płótnie, być może przywieziony z Włoch przez ówczesnego kolatora kościoła w Paprotni.
  • Obraz św. Antoniego Pustelnika, barokowy, XVIII w., olej na płótnie
  • Obraz św. Jana Nepomucena, barokowy, 1775 r., olej na płótnie
  • Krucyfiks, XVII/XVIII w., barokowy, drewno polichromowane
  • Organy, 1 manuał i pedał, 9 głosów, traktura mechaniczna, wiatrownice klapowo-zasuwowe, miech magazynowy. Wybudowane zapewne w latach 70-90. XIX w. przez warszawskiego organmistrza Kazimierza Potulskiego, zostały przez tegoż przywiezione do Paprotni w 1906 r. i tu zmontowane. Neogotycki prospekt organowy, który harmonizuje stylowo z wyposażeniem kościoła, wykonał Leszczuk z Golic koło Siedlec. Podczas pierwszej wojny światowej cynowe piszczałki prospektowe nie zostały zarekwirowane. Ostatni raz organy restaurowano w 1988 r. Obecnie są zaatakowane przez drewnojady i czekają na generalny remont i odrobaczenie. Manuał: C-c3, Pedał: C-c. Dyspozycja (ustawienie głosów na wiatrownicy od strony prospektu): Manuał: Pryncypał 8′, Octawa 4′, Bordon 8′, Fletrovers 4′, Viola di Gamba 8′, Violina 2′, Mixtura 2 chóry (2′ + 1 1/3′) Pedał: Pryncypał 8′, Bordon 16′ Urządzenia dodatkowe: Tympan, Wypust wiatru (przerobione na neumatyczne Tremolo – nieczynne), Miech magazynowy dwufałdowy z podawaczem klinowym, ekonstruowany w 2012 r.